DASK Logo

Proje Hakkında

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), “Deprem geçecek, hayat devam edecek” yaklaşımıyla deprem sonrasında vatandaşların yaşamının kaldığı yerden devam edebilmesini amaçlar. Kuruluşundan bu yana Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi edindirme ve sistemi yönetme faaliyetlerini yerine getiren DASK, bir deprem ülkesi olan Türkiye’de tüm vatandaşları depreme hazırlık yapmaya teşvik etme misyonuyla çalışır. Bu görevin en temelinde Türkiye’yi daha güvenli bir geleceğe hazırlama hedefi yer alır.

DASK tarafından geliştirilen “Önceliğimiz Güven, Sorumluluğumuz Güvence” projesi de “Dersimiz Deprem, Yaşasın Önlem” sloganıyla Türkiye’yi depreme karşı daha güvenliği bir geleceğe taşıyacak en önemli adımlardan biridir. DASK ve MEB ortaklığıyla ilkokul 4. sınıf öğrencilerine yönelik olarak hayata geçirilen bu proje, 2019-2020 eğitim yılında başlamıştır. DASK, 2021-2022 eğitim öğretim yılında ise proje kapsamında 1-7 Mart Deprem Haftası ve 23-28 Mayıs Sigorta Haftası’na özel etkinlikler tasarlayarak öğrencilerde deprem ve Zorunlu Deprem Sigortası bilincini pekiştirmeyi hedeflemektedir. Proje 2021-2022 döneminde 25 ildeki 500 okulda uygulanacaktır.

Dersimiz Deprem, Yaşasın Önlem kapsamında uzman eğitmenler danışmanlığında hazırlanan eğitim programı ile önce öğretmenlere, sonra da onlar aracılığıyla öğrencilere ulaşacaktır. Bu çalışmalar dahilinde, öğrencilerin DASK’a, depremin yol açabileceği hasarlara ve bunlara karşı en önemli maddi önlem olan Zorunlu Deprem Sigortası konusunda bilgilendirilmesi büyük önem taşımaktadır.